2014-11-14
Akcja NIE dla czadu - Chorzów
„Czujny Chorzów” – czujniki Ei Electronics oraz ORNO we wspólnej akcji Straży Pożarnej i Urzędu Miasta Chorzowa.


Systemy składające się z czujników tlenku węgla i dymu Ei Electronics oraz ORNO zostały zainstalowane w budynkach nadzorowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Chorzowie.

"Chorzów przez wiele lat był w czołówce śląskich miast, w których najczęściej dochodziło do zdarzeń, w których przyczyną zatrucia był tlenek węgla. Stąd pomysł na prowadzoną od kilku lat akcję „Nie dla czadu”. Dzięki niej mieszkańcy są bardziej świadomi, jak ustrzec się przed ewentualnym zagrożeniem. Jednak uświadamiania nigdy nie za wiele. Tym razem chcemy ich przekonać, jak ważną sprawą są odpowiednie zabezpieczenia, które mogą uratować życie. Stąd wspólna akcja prowadzona z urzędem miasta" – przyznaje bryg. Janusz Gancarczyk, Komendant Miejski PSP w Chorzowie.

Czujniki pojawiły się najpierw w najbardziej zagrożonych obiektach,  w których najczęściej w przeszłości dochodziło do zatruć tlenkiem węgla.

"Strażacy, którzy tłumaczą lokatorom jak działa zainstalowany sprzęt, przeprowadzają także szkolenie jak należy zachować się w momencie pojawienia się pożaru. To początek wspólnej akcji, którą mamy zamiar kontynuować" – przyznaje Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.